Září je tady a s ním i nový školní rok. Každoročně slýcháme spoustu dotazů od rodičů, kteří v tomto měsíci pořizují první piano pro dítě – začátečníka. Vybrali jsme nejčastější 3:
1. Nevíme, zda u toho dítě vydrží. Co bychom pak s pianem dělali?
Tato obava je tak rozšířená, že nemůžeme jinak, než ji zmínit hned na prvním místě. Dokonce si troufáme říct, že jsme snad ještě neprodali piano určené pro začínající dítě, aniž by na to nepřišla řeč. Za více než 25 let se nám z několika tisíců prodaných nástrojů vrátily tímto způsobem pouze dva, a to vždy až po několika letech. Nesrovnatelně častější je opačná varianta – dítě hra baví natolik, že se spolu s rodiči po čase vrací na naše prodejny a chtějí piano vyměnit za lepší.
3 důvody, proč dítě přestane bavit hrát: 1) Nevhodné piano. 2) Nevhodný učitel. 3) Přílišný tlak rodičů na dítě.
2. Nechceme moc investovat, nestačilo by piano po babičce?
Pravděpodobně nestačilo, více jsme o tom psali zde. Ještě horší je varianta, že piano po babičce zůstane nadále u babičky a dítě nebude mít možnost cvičit doma. V takovém případě je riziko ztráty zájmu o klavír mnohonásobné vyšší, než když si může zahrát, kdykoliv má chuť. U pian pak bezesporu platí, že nízká počáteční investice znamená vysoké náklady v budoucnu.
3. Nestačí pro začátek elektrické / digitální piano?
Bohužel ne. A nejen to, také je to nevýhodné pro Vás – rodiče. Na první pohled se může zdát, že se při pořízení elektrického piana oproti akustickému dá ušetřit relativně dost peněz. Když se ale pustíte do zkoumání různých parametrů, zjistíte, že se ceny relativně obstojných digitálních nástrojů blíží těm akustickým. Jejich hodnota ovšem rychle klesá, jako u každé spotřební elektroniky. Některé ZUŠky dokonce nepřijímají žáky, kteří nemají možnost cvičit na akustické piano, tzn. na stejný typ, na kterém se učí v hodinách.
Stejné podmínky ve škole i doma – to je základ, na kterém se buduje láska ke hře na klavír.
Spousta našich zákazníků přichází s 8-10letými dětmi, pro které už chtě nechtě musí pořídit kvalitní piano a litují, že to neudělali hned na začátku. Teď se musí vypořádat s likvidací piana po babičce, nebo s prodejem elektrického (často za zlomek pořizovací ceny). Nebuďte jedním z nich a přijďte si vybrat správný nástroj rovnou. Pokud se ale přeci jen stane, že si dítě k nástroji nevybuduje vztah, ve Forte Piano & Forte Klavír ho od Vás rádi vykoupíme zpět.
Pro více tipů nás sledujte na Instagramu nebo Facebooku.