Kupujete piano? 7 výhod akustického nástroje oproti digitálnímu

Kupujete piano? 7 výhod akustického nástroje oproti digitálnímu

akustické piano

Každý rok stojí stovky rodičů před rozhodnutím, jestli začínajícímu klavíristovi pořídit akustické, nebo digitální piano. Protože se jedná o dlouhodobou a poměrně nákladnou záležitost, je nejlepší vybrat vhodný nástroj hned napoprvé. Co vše je tedy potřeba vzít v úvahu?

Pořizovací cena

Na první pohled by se mohlo zdát, že v tomto ohledu vítězí na plné čáře digitální pianina. První výsledky vyhledávání na internetu lákají na příznivé ceny v řádech tisíců korun. Po rozkliknutí specifikací se ovšem dozvíme, že takové nástroje jsou spíše hračky, a pokud má digitální piano alespoň přibližně simulovat hru na akustický nástroj, pořizovací cena se snadno vyšplhá na vyšší desítky tisíc. Za tuto částku už ale lze s přehledem pořídit akustické piano, kupování náhražky tedy přestane dávat smysl.

Stabilita hodnoty

Stejně jako u ostatní elektroniky, hodnota digitálních pian velmi rychle klesá. Souvisí to především se životností, která je u akustických nástrojů nesrovnatelně delší. Právě stabilita hodnoty bývá častým důvodem, proč i rodiče, kteří sami na piano nehrají, pro své dítě nakonec zvolí akustický nástroj.

Životnost

Akustické piano je vyrobeno z kvalitních a stálých materiálů, jako je dřevo, kov či vlna, a k jejich opotřebování dochází velmi, velmi pomalu. Životnost pian je při správné péči zhruba 100 let, a ani po uplynutí této doby nemusí být nutně na odpis. Oproti tomu digitální piano je stále jen spotřební elektronika, u které rychle klesá nejen hodnota, ale i životnost.

akustické piano

Že si na digitální piano nesednete, jsme se rozhodli mezi (ne)výhody neuvádět :))

Rozsah klaviatury

Standardní rozsah klaviatury je 88 kláves, tedy 7 a 1/4 oktávy. Přestože má většina digitálních pian stejný rozsah, setkáváme se i s tím, že rodiče dětem pořídí pouze 6 oktávové keyboardy, v extrémních případech dokonce jen 5 oktávové. Takový rozsah ale velmi brzy přestává stačit a je nutné pořídit další piano, aby se hra mladých klavíristů mohla dále rozvíjet.

Dynamika a odpor kláves

Odpor kláves je u většiny digitálních pian velmi malý, proto se na nich dynamika špatně trénuje. Dynamika je v podstatě intenzita a hlasitost tónu – u akustických pian se jí snadno dosáhne větší či naopak menší silou úhozu. Když k nám na prodejny přijdou mladí klavíristé, kteří už nějakou dobu hrají, okamžitě poznáme, jestli dosud trénovali na akustickém, nebo digitálním nástroji.

Tvorba tónu

Při hře na akustické piano se tón takzvaně tvoří. To je proces, na který má vliv technika hry, síla úhozu a v neposlední řadě stav regulace mechaniky. Zjednodušeně řečeno, klavírista přímo ovlivňuje, jak výsledný tón zní. Oproti tomu zvuk vycházející z digitálního piana je stále stejný a jednotvárný, pianista nemá možnost dál svou techniku hry rozvíjet.

Akustické piano

Obzvlášť u dětí je důležité osvojení si správného stylu hry hned z počátku.

Piano v ZUŠ vs. piano doma

Na závěr už jen zmíníme věc, se kterou souhlasí každý učitel klavíru. Je skutečně důležité, aby dítě doma trénovalo na nástroj odpovídající tomu, na který se učí ve škole. Pro úplnost dodáváme, že nemluvíme o značce konkrétního piana, důležité je, aby bylo akustické. I když existují obory specializované na digitální piana, mnohonásobně převažující je klasika – hra na klavír.

Jak vyplývá z bodů výše, digitální a akustické piano nejsou srovnatelné. Spousta lidí na to ale přijde až ve chvíli, když už doma mají digitální piano, a při následné výměně za akustické se digitálního horko těžko zbavují, často za zlomek pořizovací ceny. Vy si můžete vybrat to pravé piano hned na poprvé, třeba právě z naší nabídky

Pro více tipů nás sledujte na Facebooku či Instagramu.

Přejít nahoru