Ceny energií, potravin a spotřebního zboží se neustále zvyšují a člověk přirozeně hledá, na čem by ušetřil. Proč kupovat piano za desetitisíce, když se dá pořídit za zlomek ceny, či dokonce jen za odvoz? Při čtení následujících řádků možná své rozhodnutí přehodnotíte. Seznamte se se 6 nejzávažnějšími vadami starších pian.
1. Piano má mechaniku s horním dusítkem
Té se dnes většina ladičů a klavírních techniků obloukem vyhne. K pianu je prakticky nemožné sehnat náhradní díly, špatně se reguluje i ladí. Nástroje s mechanikou s horním dusítkem většinou ani nemají celopancéřový rám. Tato mechanika, mezi lidmi také nepřesně známá jako vídeňská, byla už před více než sto lety nahrazena současným typem se spodním dusítkem, který se používá dodnes.
2. Piano má prasklý rám či rezonanční desku
Anebo rovnou obojí. Prasklý rám se sice často nevidí, avšak jakmile k tomu dojde, piano je okamžitě odepsané.
Jinak je tomu u popraskané rezonanční desky, s tím se můžete setkat poměrně často. Drobné praskliny na rezonanční desce se dají opravit, otázkou ovšem je, jak jako laik posoudit, zda jsou praskliny ještě opravitelné, nebo jestli bude potřeba celou desku vyměnit. Taková výměna je náročná nejen řemeslně, ale i finančně, čímž se vytrácí smysl pořizovat piano za odvoz či pár stovek. Koneckonců, i na zmíněné drobné praskliny by se musel podívat zkušený klavírník a zadarmo by to pravděpodobně nedělal.
Oprava starého piana se může pěkně prodražit.
3. Rezonanční deska je propadlá / ztráta přetlaku rezonanční desky
K propadu rezonanční desky často vede její popraskání, které jsme zmiňovali v předchozím bodu. Rezonanční desky jsou při výrobě pian mírně klenuté, to zaručuje právě k rezonanci zvuku, která dala této části nástroje název. Ztráta přetlaku způsobí, že je nástroj neschopný zmíněné rezonance – tóny zní dutě a krátce. Toho si ale nemusíte při zběžném přehrání nástroje všimnout, obzvlášť, pokud je rozladěný a mechanika není seřízená. Pro výuku dítěte je takové piano opravdu nevhodné, dítě doma zkrátka neuslyší to, co se učilo ve škole.
4. Ladicí kolíky jsou volné
Ve skutečnosti není problém s kolíky, ale s količníkem – to je dřevěná deska, ve které jsou otvory vždy o trochu menší, než je průměr kolíků, díky čemuž jsou v količníku pevně usazeny. Postupem času se ale otvory zvětší a kolíky v nich nedrží tak, jak by měly. Důsledkem toho se piano nedá již naladit, resp. dá, ale ladění nedrží. Kolíky se sice dají vyměnit za jiné, s větším průměrem, oprava je ale náročná a u vás doma by se prováděla těžko. Když si spočítáte cenu výměny kolíků a především pak transport piana k odborníkovi a zpět, piano za odvoz či za pár korun už nezní tak lákavě.
5. Stav plstí
Piano obsahuje stovky plstí různých tvarů a velikostí, a to nejen v mechanice, ale například i pod klávesami či v okolí pedálů. Jedná se o funkční prvky, které ovlivňují kvalitu hry. Kvalita plstí může být ohrožena jak vlivem vlhkosti a teploty, tak například škůdci.
6. Červotoč, myši a moli
Piano se skládá ze spousty materiálů a dílů, na kterých si můžou škůdci pochutnat. Zabydlují se v roky nepoužívaných nástrojích, které se nacházejí v nevhodných podmínkách, mezi klasické uveďme například půdy, sklepy, stodoly a vybydlené, dlouho neobývané domy a byty. Napadení škůdci není vždy na první pohled patrné, často se odhalí až ve chvíli, kdy už se piano nedá zachránit.
Samozřejmě existuje i spousta dalších možných problémů a závad, v tomto článku jsme vyzdvihli jen ty nejdůležitější. Nakonec jeden malý tip: Někteří prodejci se snaží vyvolat dojem, že čím je piano starší, tím vyšší má hodnotu. Není to pravda. Piano, ač vydrží mnoho desítek let, je stále jen nástroj, který se časem opotřebuje. Pokud má sloužit jen jako dekorace, nechte si ho. Jestli ale chcete hrát, dejte stařičké piano ekologicky zlikvidovat a pořiďte si jiné. Třeba právě od Forte Piano & Forte Klavír, z naší široké nabídky si určitě vyberete!
Pro více tipů nás sledujte na Instagramu nebo Facebooku.